| Product code | Product codes for the UK and Ireland models | 47540 |
| General | Warranty | 5 years (subject to conditions) |
| WRAS | WRAS-approved product |
| Kiwa | KUKreg4 certified |
| Conformity certification | UKCA | CE |
| Features | Pump type | Centrifugal |
| Fitting length | 180 mm |
| Speed settings | Variable |
| MATERIALS | |
| Pump body | Cast iron cataphoresic coated |
| PERFORMANCE | |
| Maximum head - closed valve | 8.0 metres |
| Maximum flow | 8 m3/h |
| Maximum working pressure* | 10 bar |
| Minimum inlet pressure | 0.05 bar <75 °C (fluid temperature)
0.3 bar 75 °C - 90 °C (fluid temperature)
1.1 bar 90 °C - 110 °C (fluid temperature) |
| Min / Max water temperature | 5 °C to 110 °C |
| Max ambient air temperature | 40 °C |
| CONNECTIONS | |
| Inlet / outlet | G 1½ |
| MOTOR | |
| Type | Permanent magnet rotor |
| Duty rating | Continuous (S1) |
| ELECTRICAL | |
| Power supply (Vac/Ph/Hz) | 230 V a.c. / 1 / 50 Hz |
| Power consumption - P1 | 80 Watts |
| Current - full load | 0.35 Amps |
| Fuse rating (amps) | 5 Amps |
| EEI | ≤ 0.23 |
| PHYSICAL | |
| Enclosure protection | IP42 |
| Depth | 180 mm |
| Width | 95 mm |
| Height | 180mm |
| Weight | 2.78 Kg |