| Product code | Product codes for the UK and Ireland models | 47708 |
| General | GTIN | 5050400477082 |
| Warranty | 5 years (subject to conditions) |
| WRAS | WRAS-approved product |
| Conformity certification | UKCA | CE |
| Features | Pump type | Peripheral |
| Mounting | Floor or plinth |
| Anti-vibration feet | |
| Anti-vibration flexible hoses | |
| Dry run protection | |
| PERFORMANCE | |
| Maximum head - closed valve | 3.2 bar / 32 metres |
| Maximum flow | 12 L/min |
| Maximum working pressure* | 600 kPa / 6 bar |
| Maximum ambient air temperature | 40°C |
| Min / Max water temperature** | Min 4°C / Max 23°C |
| Flow switch sensitivity | 0.6 L/min (approx) |
| CONSTRUCTION | |
| Enclosure protection | IPX4 |
| Pump body | Brass |
| Impeller | Brass |
| Pump head mechanical seal | EPDM / PTFE / AI Oxide |
| CONNECTIONS | |
| Pump inlet/outlet | G ¾ M |
| Anti-vibration hoses | G ¾ F – 15mm push-fit (205 mm long) |
| MOTOR | |
| Type | Induction, auto-reset thermal trip |
| Duty rating | Continuous (S1) @ 9 L/min and above*** |
| ELECTRICAL | |
| Power supply (Vac/Ph/Hz) | 165-265 V a.c. / 1 / 50-60 Hz |
| Power consumption - P1 | 340 watts |
| Current - full load | 1.5 amps |
| Fuse rating (amps) | 5 amps |
| Power cable length | 1.5 metres (pre-wired) |
| DIMENSIONS | |
| Length | 262 mm |
| Width | 148 mm |
| Height - excluding hoses | 215 mm |
| Weight - including fittings | 6.2 kg |