| Product code | Product codes for the UK and Ireland models | 47714 |
| General | GTIN | 50504090477143 |
| Warranty | 3 years (subject to conditions) |
| WRAS | WRAS-approved product |
| Conformity certification | UKCA | CE |
| Features | Pump type | Peripheral |
| Anti-vibration flexible hoses | |
| Pressure vessel nominal size | 60 litres |
| Pressure vessel usable capacity | 33 litres |
| Upstream line-in kit | 15 mm |
| Mounting | Floor or plinth |
| Dry run protection | |
| PERFORMANCE | |
| Maximum head - closed valve | 3.2 bar (32 metres) |
| Maximum flow* | Up to 16 litres/min for up to 8 minutes |
| Maximum working pressure** | 450 kPa (4.5 bar) |
| Maximum ambient air temperature | 40°C |
| Min / Max water temperature | Min 4°C / Max 35°C |
| Flow switch sensitivity | 0.6 L/min (approx) |
| CONSTRUCTION | |
| Enclosure protection | IPX4 |
| Pressure vessel / membrane | Epoxy coated steel / butyl rubber |
| Pump head | Brass |
| Pump impeller | Brass |
| Impeller | Brass |
| CONNECTIONS | |
| Pump connections (Inlet) | G ¾ M |
| Anti-vibration hoses | G ¾ F x 15 mm push-fit x 200 mm long |
| MOTOR | |
| Type | Induction, auto-reset thermal trip |
| Duty rating | Continuous (S1) |
| ELECTRICAL | |
| Power supply (Vac/Ph/Hz) | 165-265 V a.c. / 1 / 50-60 Hz |
| Power consumption - P1 | 340 watts |
| Current - full load | 1.5 amps |
| Fuse rating (amps) | 5 amps |
| Power cable length | 1.5 metres (pre-wired) |
| DIMENSIONS | |
| Height | 663 mm |
| Width | 488 mm |
| Depth | 457 mm |
| Weight - including fittings | 20.7 kg |
| Weight - filled | 53.7 kg |
| Weight - maximum*** | 80.7 kg |