| Product code | Product codes for the UK and Ireland models | 47718 |
| General | GTIN | 5050400477181 |
| Warranty | 3 years (subject to conditions) |
| WRAS | WRAS-approved product |
| Conformity certification | UKCA | CE |
| Features | Pump type | Peripheral |
| Anti-vibration flexible hoses | |
| Pressure vessel nominal size | 300 litres |
| Pressure vessel usable capacity | 165 litres |
| Upstream line-in kit | 15 mm |
| Mounting | Floor |
| Dry run protection | |
| CONSTRUCTION | |
| Enclosure protection | IPX4 |
| Pressure vessel / membrane | Epoxy coated steel / butyl rubber |
| Pump body | Brass |
| Impeller | Brass |
| Pump head mechanical seal | EPDM / PTFE / AI. Oxide |
| PERFORMANCE | |
| Maximum head - closed valve | 3.2 bar / 32 metres |
| Maximum flow | 27 L/min |
| Maximum working pressure* | 450 kPa / 4.5 bar |
| Maximum ambient air temperature | 40°C |
| Min / Max water temperature** | Min 4°C / Max 35°C |
| Flow switch sensitivity | 0.6 l/min (approx) |
| CONNECTIONS | |
| Pump connections (Inlet) | G ¾ M |
| Pump connections (Outlet) | G ¾ M |
| Anti-vibration hoses | G ¾ F x 15 mm push-fit x 200 mm long |
| MOTOR | |
| Type | Induction, auto-reset thermal trip |
| Duty rating | Continuous (S1) @ 9 L/min and above*** |
| ELECTRICAL | |
| Power supply (Vac/Ph/Hz) | 165-265 V a.c. / 1 / 50-60 Hz |
| Power consumption - P1 | 340 watts |
| Current - full load | 1.5 amps |
| Fuse rating (amps) | 5 amps |
| Power cable length | 1.5 metres (pre-wired) |
| DIMENSIONS | |
| Height - excluding hoses | 1878 mm |
| Width | 534 mm |
| Depth | 534 mm |
| Weight - including fittings | 57.1 kg |
| Weight - filled | 222.1 kg |
| Weight - maximum*** | 357.1 kg |